Лепчиња со кашкавал и кулен појадок за викенд

Брз и вкусен појадок кој ќе го правите секој викенд

Викендот сакаме да одмориме, но и да да готвиме вкусни јадења за кои ќе поминеме помалку време во кујната. Пекабеско ви претставува еден таков рецепт.

Состојки:

 • 10 парчиња леб
 • 50 гр маргарин
 • 250 гр кашкавал Интерлад
 • 5 јајца
 • 1/2 шолја млеко Пекабела
 • 20 парчиња Пекабеско кулен
 • сол
 • бибер
 • масло за готвење

Начин на подготовка:

 1. Тавата за печење ја подмачкуваме со масло за готвење. Ги редиме лепчињата по целата површина, а ги пополнуваме со парчиња леб сите празнини кои ќе се појават.
 2. Врз лепчињата ставаме парчиња маргарин рамномерно распоредени по целата површина.
 3. Кашкавалот Интерлад го рендаме и го нанесуваме врз лепчињата со маргарин.
 4. Во сад рачно ги матиме јајцата. Ги зачинуваме по вкус и им го додаваме Пекабела млекото. Ја истураме смесата рамномерно.
 5. Ставете да се пече на температура од 180 степени додека не порумени. Извадете ја тавата и додека е топло наредете ги парчињата Пекабеско кулен.

[/directions]

Сервирајте топло и очекувајте сите да ви побараат репете 🙂

На здравје!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter