Полнет компир

Полнет Пекабеско компир

Денеска, во вистинска смисла на зборот времето вреди многу пари. Затоа, ви предлагаме Пекабеско рецепт кој буквално ќе го направите за 5 минути. Останатото е печење во загреана рерна, а вие во меѓувреме ќе си завршите некоја друга работа 🙂
Состојки:
  • 4 компири
  • 100 гр Пекабеско шунка
  • 100 гр кашкавал
  • 200 мл павлака Пекабела
  • зачини по вкус

Начин на подготовка:

  1. Компирите ги лупиме и убаво ги миеме. Вдлабнуваме 3 помали дупчиња на секој компир кои ќе ги употребиме за полнење на компирот.
  2. Пекабеско шунката и кашкавалот ги рендаме или сечкаме на коцки – како што ви е полесно. Ги ставаме во сад и ја додаваме Пекабела павлаката. Мешаме додека смесата не стане компактна.
  3. Рамномерно го полниме секое дупче со смесата. Ставаме да се пече во подмачкан плех со масло за јадење во загреана рерна на 180 степени околу 30 минути.

[/directions]

На здравје!

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter